Within Temptation: Mother Earth

Within Temptation: Mother Earth
01. Mother earth
02. Ice queen
03. Our farewell
04. Caged
05. The promise
06. Never-ending story
07. Deceiver of fools
08. Intro
09. Dark wings
10. In perfect harmony
11. Deep within - live 2002
12. The dance - live 2002
13. Restless
14. Bittersweet
5.29
5.20
5.18
5.46
8.00
4.02
7.34
1.05
4.14
6.58
4.42
5.11
5.33
3.12

Levy on kopiosuojattu. Levy soi useimmissa cd-soittimissa ja levyn soittaminen onnistuu PC:llä laadulla 63 kbps (heikko). Suojauksesta ilmoitetaan sekä edessä että takana.

Within Temptationin Mother Earth julkaistiin Hollannissa jo vuonna 2000, mutta nyt se saa julkaisunsa myös Benelux-maiden ulkopuolella neljän bonusbiisin kera. Within Temptation on ollut hyvin suosittu Belgiassa ja Hollannissa. Mother Earth myi yhtyeen kotimaassa Hollannissa platinaa ja Belgiassa kultaa. Within Temptationia verrataan Suomessa varmasti helposti Nightwishiin laulaja Sharon den Adelin takia, mutta vokaalit eivät ole niin oopperallisia ja toisaalta taustat eivät ole niin rankkoja ja mukana on paljon vaikutteita klassisesta musiikista.

Mother Earth alkaa todellisilla huippubiiseillä Mother Earth ja Ice Queen. Mother Earthin musiikkitausta on miellyttävä ja tunnelmallinen. Sharon den Adelin vokaalit toimivat loistavasti ja varsinkin kertosäe on tarttuva. Ice Queen on vokaaliensa osalta erittäin mahtipontinen ja musiikkitausta on erittäin potkiva. Näiden kahden loistokappaleen jälkeen albumin tahti laantuu hieman. Our Farewell on erittäin rauhallinen kappale tunnelmallisen pianon ja jousisoittimen säestämänä, mutta hillitty kitarakin tulee mukaan alun jälkeen. Caged ja The Promise sisältävät sopivasti voimaa tulkinnassa, kunnes Never-Ending Story on taas paljon rauhallisempi veto (kyseessä ei ole cover). Deceiver Of Fools on tunnelmaltaan melko rauhallinen, mutta kertosäkeeseen on löydetty mukavaa riehakkaampaa potkua. Instrumentaalinen välisoitto Intro luo hienoa elokuvallista tunnelmaa ja sen jälkeen tulevassa Dark Wingsissa on varsin rajua klassista. In Perfect Harmony päättää albumin perusosuuden rauhallisissa merkeissä.

Levyn bonus-raidat käynnistyvät kahdella live-vedolla Deep Within ja The Dance, jotka molemmat sisältävät varsin ytimekästä miesörinää. Deep Within ei sisällä ollenkaan Sharon den Adelin vokaaleja, mutta meininki on mainion vetovoimaista deathmetalia. Restless on yhtyeen Enter-esikoisalbumin avausbiisin klassinen versio ja singlen b-puolena julkaistu Bittersweet on kaunis päätös levylle.

Mother Earth alkaa todella vetovoimaisesti, mutta sen jälkeen meininki on selvästi matalammalla koko albumin ajan. Tyylillisesti Mother Earth on erittäin miellyttävä ja helposti rajoja rikkova. Tästä voi pitää niin Nightwish-fanit kuin vaikkapa vanhemmatkin ihmiset. Erittäin voimakkaasti esillä olevat klassiset elementit sopivat tunnelmaan saumattomasti. Kahden ensimmäisen biisin jälkeen levy on kuitenkin tasainen ja jokaisessa biisissä on edes jotain mukavaa, vaikkei täydellistä vetovoimaa saavutetakaan. Tutustumisen arvoinen levy ilman muuta.


arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti tyhjä tyhjä tyhjä

Antti Niemelä (11.04.03)

Merkitse itsesi artistin "Within Temptation" faniksi!

Haku sivustosta

Kolahtaako?


Basic Element: Touch You Right Now

KYLLÄ    EI

Katso musiikkivideo täällä.

Musiikkiuutiset

Elokuva/tv-uutiset

Viihdeuutiset

Albumiarvostelut

Singlearvostelut

Haastattelut

Päivän luetuin arvostelu

Foorumi

Lukijan sana

The Return Of The JOLE

lähetä oma viestisi

Power Play by Dittman

Scooter - And No Matches
Scooter - The Question Is What Is The Question
Scooter - Posse (I Need You On The Floor)
DJ Twisty - Jump The Fuck Up
Scooter - The Night
Scooter - Weekend
Scooter - Fire
Scooter - Behind The Cow
Scooter - Apache Rocks The Bottom
Scooter - Summer Wine

rss-syöte

Add to Google





|| ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2008 || info@findance.com